بتن خودمتراکم یا بتن خودتراکم چیست؟ SCC Self-Compacting Concrete

بتن خودمتراکم یا بتن خودتراکم چیست؟

بتن خودمتراکم یا خودتراکم SCC (Self-Compacting Concrete) بتنی است که تحت وزن خود جاری شده و برای جاری‌شدن نیاز به عوامل خارجی (ویبره) ندارد.

ایده‌ی استفاده از این نوع بتن و ابداع آن به دهه‌ی 80 میلادی و در کشور ژاپن بازمی‌گردد.

عواملی از قبیل عدم پرشدن مناسب مقطع با بتن، عدم حرکت و عبور از بین شبکه‌های آرماتور، جداشدگی بتن و سایر عواملی که منجر به کاهش کیفیت نهایی بتن می‌گردید، محققین را بر آن داشت که در پی بتنی برآیند که مشکلات یادشده را نداشته باشند.

Read more

پهپاد و استفاده از آن در صنعت ساخت

فن‌آوری همواره ابزاری قدرتمند برای تسهیل فعالیت‌های بشر بوده است. نیازهای موجود در کارها، باعث ایجاد خلاقیت و ابداع روش‌هایی در جهت رفع این نیازها شده است. مانند دیگر حوزه‌ها، نیازهای موجود در صنعت ساخت و ساز نیز باعث ایجاد نوآوری‌های سودمندی در این حوزه نیز گردیده است. یکی از حوزه‌های کاربردی فناوری، صنعت ساخت پهپاد (پرنده‌های هدایت‌پذیر از راه دور) می‌باشد.

استفاده از پهپادها به صورت عمومی و به شکل امروزی به اوایل دهه‌ی 90 میلادی باز می‌گردد.

با پیشرفت فن‌آوری و شناسایی نیازهای موجود در صنعت ساخت و ساز، محققین بر آن شده‌اند که با استفاده از پهپادها در صنعت ساخت و ساز بتوانند باعث عملکرد بهتر این صنعت گردند.

Read more

الیاف بتن یا الیاف فولادی در بتن مسلح به الیاف فولادی

الیاف بتن یا الیاف فولادی در بتن مسلح به الیاف فولادی

ایده‌ی استفاده از الیاف فولادی در بتن به دهه‌ی 50 و 60 قرن بیستم میلادی بازمی‌‌گردد؛ اما استفاده‌ی آن به شکل امروزی به اوایل قرن بیست و یکم مربوط می‌شود. در این فن‌آوری رشته‌های فولادی با ابعاد و اشکال مختلف با مخلوط Concrete، شامل سیمان، آب و سنگدانه، ترکیب شده و بتن الیافی یا Fiber-reinforced concrete را تشکیل می‌دهند.

Read more
مهارت نقشه خوانی و اهمیت آن برای مهندسین عمران

مهارت نقشه خوانی و اهمیت آن برای مهندسین عمران

مهارت نقشه خوانی و فهم صحیح از نقشه های یک پروژه اولین قدم در اجرای دقیق و اصولی آن و به شمار می رود.

به جرأت می توان ادعا نمود که بسیاری از اشتباهات اجرایی معلول برداشت اشتباه مهندسین مجری و عوامل اجرایی از نقشه هاو عدم مهارت لازم در نقشه خوانی است.

Read more

مهارت های مهندسی عمران | معرفی مهارت های ضروری یک مهندس عمران

مهارت های مهندسی عمران | معرفی مهارت های ضروری یک مهندس عمران

موفقیت در هر رشته‌ای، نیازمند یادگیری مجموعه‌ای مهارت‌ها است. در ادامه به معرفی ضروری‌ترین مهارت های مهندسی عمران برای موفقیت در رشته فوق می پردازیم.

عدم آشنایی دانشجویان و مهندسان جوان با مهارت های مهندسی عمران که کاربردی و ضروری در رشته عمران می باشد در جهت کسب موقعیت های شغلی مناسب و موفقیت های حرفه ای از موارد تأسف بار ناشی از ضعف سیستم آموزش عالی هست که همواره تبعات آن مخصوصاً در سال های اولیه فارغ التحصیلی دامن گیر آنها می باشد.

Read more

تست پرتونگاری یا آزمون پرتونگاری غیر مخرب مواد در پرتونگاری صنعتی

آزمون پرتونگاری یکی از روشهای ارزیابی غیرمخرب ( NDE ) است. ما در این مقاله میخواهیم اصول تئوری و کاربردهای عملی تست پرتونگاری صنعتی را بیان کنیم.

در ادامه به راهبردهایی برای توسعه تکنیک های خاص و معیارهای پذیرش یک قطعه با توجه به کاربرد آن اشاره می‌کنید.

و همچنین به بررسی تصاویر پرتونگاری شده، عیوب مختلف برای نمایش میزان کارایی پرتونگاری میپردازیم.

Read more
نقش ارتقاء آگاهی و دانش و تهیه رزومه خوب در کاریابی مهارت های کابردی و ضروری یک مهندس عمران

نقش ارتقاء آگاهی و دانش و تهیه رزومه خوب در کاریابی

عدم آشنایی دانشجویان و مهندسان جوان با مهارت های کاربردی و ضروری رشته عمران جهت کسب موقعیت های شغلی مناسب و موفقیت های حرفه ای از موارد تأسف بار ناشی از ضعف سیستم آموزش عالی هست که همواره تبعات آن مخصوصاً در سال های اولیه فارغ التحصیلی مانند تهیه یک رزومه خوب و چگونگی ارتقاء آگاهی و دانش دامن گیر آنها می باشد.

در ادامه قصد داریم تا مهندسان جوان عمران بیاموزیم که با کسب با مهارت های کاربردی و ضروری رشته عمران در چگونگی بالابردن و ارتقاء آگاهی و دانش خود و تهیه و نوشن یک رزومه خوب در کاریابی موفق باشند.

Read more
فرصتهای شغلی در رشته مهندسی عمران

فرصتهای شغلی در رشته مهندسی عمران

فرصت های شغلی در رشته مهندسی عمران و تنوع زیاد مشاغل یکی از مزایای رشته مهندسی عمران است، به طوری که از امکان استخدام در وزارتخانه‌ها و نهاد‌های دولتی و اشتغال در شرکت های پیمانکاری و پروژه های اجرایی شامل ساختمان،  پل، نظارت بر عملیات اجرایی و … از جمله مشاغل انتخابی یک مهندس عمران شناخته می‌شود.

به طور کلی می‌خواهیم بگوییم که فرصت های شغلی رشته مهندسی عمران در شرکت‌های پیمانکاری، شرکت‌های مشاور، شرکت‌های دولتی، امور علمی و تحقیقاتی و کارشناسی رسمی دادگستری بحث می‌شود.

Read more
آزمون و ارزیابی غیرمخرب NDE چیست؟

آزمون و ارزیابی غیرمخرب NDE چیست؟

آزمون و ارزیابی غیرمخرب ( NDE خلاصه Nondestructive evaluation ) از گذشته دوره تمدن انسانی را تحت تاثیر قرار داده است. این روش به عنوان یک ابزار ارزیابی غیرمخربه در بهبود کیفیت زندگی بشر نقشی کلیدی داشته و همچنین به میزان قابل توجهی ادراک ما از جهان اطرافمان را توسعه داده است.

فناوری NDE به گونه ای که امروزه آن را مشاهده می نماییم در دوران جنگهای جهانی اول و دوم مورد توجه قرار گرفت.

دوران پس از جنگ های جهانی شاهد پیشرفت ابزارهایی بود که می توانستند خوب پنهان موجود در مواد با قطعات را آشکار کنند.

Read more
کاهش هزینه اسکلت در یک ساختمان چگونه انجام می شود

کاهش هزینه اسکلت در یک ساختمان چگونه انجام می شود

کاهش هزینه اسکلت در ساختمان همواره مورد توجه سازنده‌ها قرار داشته است. صنعت ساخت از دیرباز یکی از حوزه‌هایی بوده که هم از حاشیه‌ی سود بالای برخوردار بوده و هم‌اینکه نیازمند صرف هزینه‌های قابل توجه می‌باشد.

با عوامل متعددی می‌توان به این هدف دست یافت؛ یکی از بخش‌هایی که با کاهش هزینه‌های مربوط به آن می‌توان به مقدار قابل‌توجهی از هزینه‌های ساخت کاست، بخش اسکلت سازه است.

در هر پروژه‌ی عمرانی و مشخصا ساختمانی، بخش عمده‌ای از هزینه‌ها صرف اسکلت سازه می‌گردد.

Read more