پروژه مسکونی مرجان نیاوران 13 طبقه ساره بتنی 3960 متر مربع طراح سازه طراح و مجری پایدار سازی گود ماتیا ساختمان پایدار سازی گود روش ترکیبی انکراژ و تاپ داون

پروژه مرجان نیاوران

پروژه در خیابان شهید باهنر (نیاوران)، خیابان مرجان، واقع گردیده است.

این پروژه در ۱۳ طبقه و با زیربنای ۳۹۶۰ متر مربع و با اسکلت بتنی اجرا می‌گردد که از این ۱۳ طبقه، ۵ طبقه مسکونی بوده و مابقی طبقات به پارکینگ، استخر و سالن‌های ورزشی اختصاص یافته است.

به دلیل نوع توپوگرافی زمین این منطقه، ضلع شمالی و جنوبی این پروژه با یکدیگر ۱۵ متر اختلاف ارتفاع دارند.

این پروژه در ضلع‌های شمالی و جنوبی در مجاورت خیابان و در ضلع غربی در مجاورت یک دیوار بتنی قرار داشته که با هماهنگی با شهرداری محترم، در این سه ضلع نام‌برده از روش انکراژ برای پایدارسازی گود استفاده شده است.

اما این پروژه در ضلع شرقی خود، مجاور یک ساختمان مسکونی بوده که رضایت ساکنین ساختمان مذکور برای اجرای انکراژ تأمین نگردیده و بدین دلیل ضلع شرقی این پروژه با استفاده از روش ساخت بالا به پایین (تاپ-داون) اجرا و پایدارسازی می‌گردد.

پس از خاکبرداری ضلع شرقی این پروژه تا تراز فونداسیون همسایه‌ی شرقی، ستون‌های روش ساخت بالا به پایین اجرا شده و سپس سقف اول مابین ستون‌های مذکور اجرا می‌گردد.

با اتمام سقف اول، فرآیند ساخت قسمت شرقی پروژه با روش ساخت بالا به پایین ادامه پیدا خواهد کرد؛ یعنی همزمان با خاکبرداری زیر سقف اجراشده، اسکلت و سقف طبقات فوقانی نیز اجرا می‌گردند.

پروژه پایدارسازی گود مجتمع تجاری - اداری دولت، پوریا شرکت ماتیا ساخت

پروژه دولت

پروژه پایدارسازی گود مجتمع تجاری – اداری دولت، پوریا

ما در ماتیا ساختمان پس از بررسی و محاسبات مهندسی در مجتمع تجاری – اداری دولت، پوریا به این نتیجه رسیدیم که روش مهارمتقابل با استراتهای تنیده بهترین روش برای پایدار سازی گود می باشد.

فاکتورهای اساسی در انتخاب روش پایدارسازی گود

فاکتورهای زیادی در محاسبات دقیق مهندسی نظیر جنش خاک، عمق گود و … دخیل بودند که همگی با محاسبات دقیق توسط تیم مهندسی ماتیا ساختمان بررسی و جمع بندی شدند.