وبلاگ

قالب سقف وافل

شاخص

احتمالا پیش آمده که ساعت‌ها در خیابان‌های شلوغ به دنبال جای پارک برای خودروی خود بوده‌اید تا بتوانید به مرکز خرید رفته و یا کارهای خود را انجام دهید؛ و یا حتی به دلیل نداشتن پارکینگ در ساختمان، شب‌ها با نگرانی بخوابید. امروزه نبود جای پارکینگ را می‌توان یکی از مشکلات در زندگی شهری دانست و شاید به ذهن اکثر مهندسان و مجریان ساختمان برسد که چگونه پارکینگ بیشتری تامین کنیم؟ در این مقاله قصد داریم در مورد پارکینگ‌های شهری و نحوه تامین پارکینگ بیشتر در ساختمان‌ها صحبت کنیم.

با کلانشهرها چه کنیم؟

تبدیل شدن‌ شهرهایی مانند تهران، تبریز، اصفهان و … به کلانشهر و افزایش جمعیت در این شهرها، موجب بروز مشکلاتی برای ساکنین این شهر‌ها شده است. این مشکلات را می‌توان در زندگی روزمره، کار و فعالیت، سلامت و حتی آرامش روحی و روانی افراد مشاهده کرد؛ مشکلاتی که موجب سخت شدن زندگی و همچنین افزایش هزینه‌های زندگی می‌شود و با رشد روز افزون جمعیت، به تعداد این مشکلات نیز افزوده می‌شود. خانه یا ساختمانی که در آن سکونت داریم، نمونه‌ی کوچک شده‌ی این کلانشهر بزرگ هستند که به دست ما اداره می‌شوند؛ شاید با طراحی اصولی ساختمان، بتوانیم قدمی کوچک در بهبود وضع این کلانشهرها برداریم.

خودروها، دوست یا دشمن؟

یکی از مشکلاتی که امروزه شهر و ساختمان‌ها با آن مواجه است، افزایش روز افزون تعداد خودرو می‌باشد که این خودرو ها در کنار مزایایی که برای ما دارند، مشکلاتی نیز ایجاد می‌کنند که شلوغ شدن خیابان‌ها، آلودگی هوا و تولید گازهای مضر، نبود جای پارک و … از جمله‌ی این مشکلات هستند.

همانطور که بیان شد، با تولید بیش از حد خودرو، مشکلات زیست محیطی بسیاری ایجاد می‌شود که بر افراد و همچنین ساختمان‌ها تاثیر منفی می‌گذارد. هیچ یک از ما با دیدن نمای سیاه  و دود گرفته‌ی ساختمان‌های مرکز شهر احساس خوبی نداریم اما  با دیدن طراوت چوبی در بدنه‌ی کلبه‌های جنگلی استفاده شده، احساس آرامش می‌کنیم. این تاثیرات منفی گاها منجر به بروز بیماری‌هایی در انسان نیز می‌شود که بیماری‌های ریوی، یکی از آن‌هاست.

کلانشهر

به داد نسل‌های بعد برسیم!

اما در مقابل این شرایط خطرناک که زندگی ما و نسل‌های بعدی را با مشکل مواجه می‌کند چه باید کرد؟ آیا با متوقف کردن تولید خودرو می‌توان این مشکلات را حل کرد؟ بدیهی است که وجود خودرو برای زندگی شهری نیاز است و نمی‌توان ضرورت آن را نادیده گرفت.

برای داشتن زندگی سالم باید در محیط سالم زندگی کنیم؛ سلامت محیط را می‌توان در سلامت طراحی معماری و سازه، سلامت مصالح ساختمانی و سلامت ساخت بنا، بررسی کرد. علاوه بر موارد ذکر شده، معمارِ شهر یا ساختمان باید از هوشمندی بالایی در ساخت بهره ببرد تا بتواند ارزش این شهر یا ساختمان را افزایش دهد.  منظور از هوشمندی، استفاده حداکثری از تکنولوژی‌های روز می‌باشد به عنوان مثال استفاده از تاکسی‌های هیبریدی را می‌توان یکی از اقدامات خوب در چندسال اخیر دانست چرا که با توسعه‌ی این حرکت، قدم مهمی در کاهش آلودگی هوا برداشته می‌شود.

تاکسی‌های هیبریدی
تاکسی‌های هیبریدی

نخود نخود هرکه رود خانه‌ی خود!

تصور کنید بعد از گذراندن یک روز طولانی و ساعت‌ها ماندن در ترافیک، وقتی به منزل می‌‎رسید، جای پارک مناسب برای خودرو پیدا نمی‌کنید و در ساختمان نیز سهمیه پارکینگ ندارید! احتمالا مجبور شوید در خیابان به دنبال جای پارک بگردید و در نهایت سر از پارکینگ عمومی در بیاورید.

پارکینگ عمومی

در مقابل تصور کنید که با رسیدن به منزل، درِ پارکینگ به صورت اتوماتیک باز شده، چراغ‌های پارکینگ روشن شده و شما خودرو را در پارکینگ مربوط به خود پارک می‌کنید و به منزل می‌روید. قطعا تصور دوم به مزاج اکثریت افراد خوش‌تر می‌آید! چرا که در این تصور، تکنولوژی برای آرامش انسان دست به کار شده است!

هوشمندسازی ساختمان

دلایل کمبود پارکینگ

کمبود پارکینگ در ساختمان، در سال‌های اخیر به یکی از مشکلات در زندگی شهرنشینی تبدیل شده و همین موضوع موجب شده که واحد‌های پارکینگ‌دار با قیمت بالاتر به فروش برسند. در واقع امروزه وجود پارکینگ را نمی‌توان مزیت دانست بلکه وجود پارکینگ به تعداد واحدهای ساختمان، یکی از ضروریات بوده و مهندسان و مجریان ساختمان ملزم به رعایت آن هستند.

با وجود قوانین و ضوابط مربوط به تامین پارکینگ در ساختمان، باز هم ساختمان‎ها با مشکل کمبود پارکینگ مواجه هستند که عمده‌ دلایل آن، تجاوز از تعداد واحد مجاز جهت ساخت و همچنین عدم تمکین سازنده نسبت به تخصیص طبقات همکف و زیر زمین به پارکینگ و استفاده‌های مغایر با کاربری ساختمان دانست؛ در بعضی مواقع هم نبود متراژ کافی برای تامین پارکینگ موجب کمبود پارکینگ در ساختمان می‌شود.

چگونه پارکینگ بیشتری تامین کنیم؟

یکی از چالش‌های مهندسان معمار، تقسیم صحیح فضا و تامین پارکینگ به تعداد واحد‌های ساختمان می‌باشد. یکی دلایلی که باعث می‌شود این موضوع به یکی از چالش‌های طراحی تبدیل شود، کم بودن متراژ کلی پارکینگ و قرارگیری ستون‌ها در وسط فضا می‌باشد که مانع جای‌گیری صحیح خودروها می‌شود. از جمله راه‌هایی که برای حل این چالش به ذهن می‌رسد، جابه جایی ستون‌ها در پلان می‌باشد که به دلایل خاص طراحی سازه، این امکان همیشه وجود ندارد زیرا مهندسان طراحی سازه، حداکثر دهانه‌ی مجاز را محاسبه و طراحی می‌کنند. در نهایت راهکاری به ذهن می‌رسد افزایش تعداد طبقات پارکینگ می‌باشد که از نظر اقتصادی توجیه نداشته و معمولا سازندگان با کمبود پارکینگ کنار آمده و ساخت بنا به اتمام می‌رسد.

نقش قالب‌ وافل در تامین پارکینگ

در ابتدا ممکن است متوجه ارتباط قالب سقف وافل با افزایش تعداد پارکینگ در ساختمان نشوید! در ویدیو زیر، ارتباط استفاده از قالب‌های وافل در سقف را با تامین پارکینگ بیشتر نمایش خواهیم داد.

 

همانطور که در ویدیو بالا مشاهده نمودید، با استفاده از قالب‌های سقف وافل، امکان افزایش دهانه و فاصله‌ی بین ستون‌ها حتی تا 18 متر فراهم شده و همچنین امکان طراحی و تامین پارکینگ، آسان‌تر شده است. به عنوان مثال در اگر در سازه ساختمان از دال بتنی معمولی استفاده شود امکان دارد حداکثر تا 10 متر را بتوان پوشش داد اما با استفاده از سیستم سقف وافل، این متراژ تا 12-14 متر نیز افزایش می‌یابد.

این مزیت دال‌های وافل، به پارکینگ محدود نمی‌شود چرا که ستون‌ها تا سقف ادامه داشته و امکان دارد با قرارگیری در وسط سالن پذیرایی موجب کاهش قیمت ملک شما گردد. در مطالب بعدی تاثیر این سقف‌ها (سقف‌های وافل) را در طراحی داخلی ساختمان نیز بررسی خواهیم کرد.

نحوه اجرای سقف وافل
نحوه اجرای سقف وافل

دال وافل چیست؟

سقف‌های وافل نوعی از دال‌های مجوف (توخالی) هستند که از طریق قالب‌های غیرماندگار، در دو حالت یک طرفه و دوطرفه اجرا می‌شوند. در این نوع سقف به دلیل خارج شدن قالب‌ها پس از بتن‌ریزی، فضای خالی بین تیرچه‌های بتنی ایجاد شده و موجب سبک شدن سقف و همچنین کاهش هزینه خرید مصالح پرکننده مانند بلوک، یونولیت، توپ‌های کوبیاکس و یوبوت می‌شود.

نمونه سقف وافل اجرا شده
نمونه سقف وافل اجرا شده

 

قالب‌های غیرماندگار: نوعی از قالب‌ها هستند که پس از اجرا، امکان جداسازی و استفاده مجدد دارند. یکی از مزایای سقف وافل نسبت به سایر سقف‌ها، استفاده از این قالب‌ها هستند که امکان استفاده تا 30 مرتبه را دارند.

روند اجرای سقف‌های وافل

اگر شما هم تمایل به استفاده از این نوع قالب‌ها و اجرای این نوع سقف‌ها در ساختمان خود دارد، مجموعه‌ ماتیا آماده همکاری با شما از صفر تا صد پروژه می‌باشد.

CTA

صفحه اینستاگرام ماتیا

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *