وبلاگ

قالب سقف وافل

شاخص

چگونه هوشمند ببینیم؟

دید و منظر، یکی از مهم‌ترین مسائلی می‌باشند که در طراحی و ساخت خانه مطرح هستند. داشتن دید مناسب و جهت‌یابی صحیح ساختمان نسبت به شمالِ جغرافیایی، می‌تواند تاثیر به سزایی در آسایش ساکنین داشته باشد. تامین نور ساختمان در ابتدا می‌بایست از طریق نور طبیعی و پس از آن به وسیله نورپردازی‌های مصنوعی انجام گیرد، اما گاه نور طبیعی نیز نیاز به مصنوعی سازی و تنظیم دارد. به عنوان مثال در ساعاتی نیاز است که نور وارد ساختمان نشود و گاهی نیز لازم است نور به صورت کامل وارد محیط شود. در مقاله قصد داریم تا چگونگی کنترل ورود نور را باهم بررسی کنیم تا هم دید مناسب داشته باشیم و هم نور به صورت کنترل شده وارد فضا گردد. پس با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که چگونه هوشمند ببینیم؟

بشر هوشمند

پیشرفت علم همواره در خدمت بشر بوده تا زندگی بر روی این کره‌ی خاکی را برای او آسان تر کند. انسان از ابتدای تاریخ تا کنون در حال ایجاد فناوری و نوآوری بوده تا نیازهای خود را برطرف سازد. نیاز به مسکن از جمله نیازهای اساسی انسان بوده که با پناه بردن درون غارها، به این نیاز پاسخ داده است. کشف آتش، یکی از فناوری‌های انسان بوده که در اثر پاسخ به نیازش به گرما، ایجاد شده است. با گذر زمان و تکامل نسل انسان‌ها، فناوری‌های حاصل دست بشر نیز تکامل یافته است؛ ساختمان‌های مدرن امروزی را می‌توان نمونه‌ی موفقی از این فناوری‌ها دانست.

همانطور که بیان شد، بشر برای رفع نیاز‌های اولیه خود، دست به خلاقیت‌ها و فناوری‌هایی زده که امروزه با گذشت سال‌ها هنوز در حال استفاده هستند.

در ادامه به معرفی تعدادی از این فناوری‌های ساخته‌ی دست بشر خواهیم پرداخت.

قنات

نیاز به آب، یکی از حیاتی ترین نیازهای انسان بوده و هست؛ عدم وجود آب در برخی نقاط از کره‌ی زمین، گاه منجر به جنگ بین انسان‌ها می‌شده که با ایجاد فناوری “قنات” یا “کاریز” مشکل انتقال آب نیز تا حدی رفع شده است. در واقع قنات سیستمی است که به کمک اجزاء خود، امکان انتقال آب به نقاط مختلف را فرآهم می‌کند.

تصویر زیر نمونه‌ای از قنات را نشان می‌دهد.

سقف وافل ماتیا - تصویر یک قنات در بیابان
یک قنات در بیابان

 

بادگیر

یکی دیگر از فن آوری‌های بشر، ساخت بادگیر بوده که معمولا در مناطق گرم و خشک در خانه‌ها ساخته می‌شده است. بادگیر هوای تازه را وارد ساختمان کرده و از طریق انتقال آن به سرداب، موجب خنک شدن آب سرداب و به طبع خنک شدن محیط می‌شده است.

تصویر زیر بادگیر مدرسه‌ی ابراهیم خان کرمان را نشان می‌دهد.

سقف وافل ماتیا - بادگیر مدرسه ی ابراهیم خان کرمان
بادگیر مدرسه ی ابراهیم خان کرمان

همان طور که بیان شد، فناوری‌های انسان با گذشت زمان پیشرفت کرده است؛ از کشف آتش تا ساخت قنات و بادگیر و امروزه مطالعه بر روی کوچک‌ترین ذرات موجود در کره زمین.

ساختمان هوشمند

ساختمان‌ها از ابتدای تاریخ تا کنون بارها و بارها  دچار تغییراتی شده‌اند که این تغییرات گاه به ضرر محیط زیست اطراف‌شان و گاهی نیز همسو و مطابق با شرایط محیطی طراحی و ساخته شده‌اند. از زمان غارنشینی تا امروز که انسان‌ها در برج‌های مرتفع سکونت دارند، تولید و کنترل انرژی یکی از مهم‌ترین مسائلی بوده که در مسیر زندگی انسان قرار دارد.

در عصر حاضر، محدود بودن منابع انرژی و همچنین گرم شدن زمین، زندگی انسان‌ها را با خطری جدی مواجه کرده و باعث شده تا  کشورها به فکر نجات زمین از طریق کنترل مصرف انرژی و همچنین هوشمندسازی صنایع و همچنین ساختمان‌ها باشند.

سقف وافل ماتیا - چگونه هوشمند ببینیم؟

هوشمندسازی ساختمان‌ها یکی از راه‌هایی است که به کمک آن می‌توان مصرف انرژی را کنترل و همچنین در مصرف انرژی صرفه‌جویی نمود. همانطور که بیان شد، با توجه به گرم شدن زمین، این نیاز احساس می‌شود که تک تک واحدهای مسکونی باید در مصرف انرژی با هوشمندی کامل رفتار نمایند. شاید با خودتان فکر کنید که این اتفاق چگونه رخ خواهد داد و یا شاید به دنبال راهی برای هوشمندسازی ساختمان خود باشید.

برای هوشمندسازی ساختمان خود، ادامه‌ی این مقاله‌ را از دست ندهید.

ساختمان‌های هوشمند دارای سیستمی هستند که به کمک آن، تمام مصرف کننده‌های انرژی از جمله سیستم تهویه، روشنایی و … تحت کنترل بوده و می‌توان آن‌ها را به صورت هوشمندتری استفاده نمود. این سیستم که به اختصار BMS  یا سیستم مدیریت ساختمان نام دارد، تشکیل شده از بخش‌هایی مانند مصرف‌کننده، رابط‌ها، مرکز کنترل و ریموت‌ها و کامپیوترهای کنترل، که به کمک آن می‌توانیم مدیریت هوشمندانه‌ای بر مصرف انرژی در ساختمان خود داشته باشیم.

قالب سقف ماتیا - bms - چگونه هوشمند ببینیم؟
BMS – سیستم مدیریت ساختمان

در ادامه‌ی مطلب چگونه هوشمند ببینیم؟، هوشمندسازی پنجره‌ها و پرده‌ها  را به عنوان یکی از بخش‌های اصلی ساختمان در تامین انرژی بررسی خواهیم کرد.

پنجره‌ها و پرده‌های هوشمند

از گذشته تا کنون، نورگیر بودن ساختمان یکی از موارد تاثیرگذار در ساخت و خرید ساختمان‌ها بوده است. اما گاه نیاز است که در ساعاتی از روز، از ورود نور جلوگیری شود، به همین دلیل با نصب پرده از ورود نور به داخل جلوگیری می‌کنیم؛ اما همانطور که می‌دانیم، وجود نور برای سلامتی انسان بسیار حائز اهمیت است و نمی‌توان به طور کلی نور را حذف کرد. امروزه پرده‌هایی تولید می‌شوند که خود قادر به باز و بسته شدن هستن و دیگر نیاز نیست روزانه بارها اقدام به باز و بسته کردن پرده‌ها نماییم.

امروزه پرده‌های هوشمند، به منظور کمک به افراد در سهولت باز و بسته شدن، کنترل ورود نور و صرفه‌جویی در مصرف انرژی طراحی و تولید می‌شوند. این پرده‌ها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده اند که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

سقف وافل ماتیا - چگونه هوشمند ببینیم؟
فلوچارت اجرای پرده هوشمند

اجزاء سیستم پرده‌ی هوشمند

پرده: پرده یا شید، عضو پارچه‌ای این سیستم است که با باز شدن، مانع ورود نور به داخل می‌شود. پرده‌های مورد استفاده در این سیستم می‌بایست قابلیت جمع شدن داشته باشند.

موتور پرده: این عضو نقش نیروی محرکه برای باز و بسته کردن پرده را برعهده دارد و در کنار رول یا نوار پرده نصب می‌شود.

ماژول: ماژول‌ها قطعات کوچک الکترونیکی هستند که با نصب شدن بر روی مصرف کننده‌ها (مثلا موتور پرده)، این امکان را فرآهم می‌کنند تا بتوان مصرف کننده را از دور کنترل نمود.

ریموت: با نصب ماژول بر روی موتور پرده، می‌توان به کمک ریموت (اتصال ماژول و ریموت)، پرده‌ها را از فاصله‌ی دور باز و بسته نمود.

کنترلر مرکزی: این دستگاه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که علاوه بر پرده، چند مصرف کننده دیگر نیز در سیستم باشند و بخواهیم همه آن‌ها را توسط یک ریموت کنترل کنیم.

مودم اینترنت: کنترل سیستم BMS از دو طریق قابل انجام است. حالت اول به صورت محلی و تا فاصله‌ی محدود، و حالت دوم به صورت کنترل از راه دور می باشد که برای راه اندازی حالت دوم نیاز است که سیستم به یک مودم اینترنت متصل شود.

اپلیکیشن کنترل: بعد از اتصال مصرف کننده‌ها و ماژول‌ها به کنترلر مرکزی، این دستگاه اطلاعات هر یک از مصرف کننده‌ها را به اپلیکیشنی که مخصوص برای این سیستم طراحی شده، ارسال و مجددا دریافت می‌کند؛ به گونه‌ای که با این اپلیکیشن می‌توان از راه دور، دستور باز و بسته شدن پرده را صادر نمود.

ویژگی مثبت این پرده‌ها، قابلیت تنظیم سناریو بر روی آن‌ها می‌باشد به صورتی که به عنوان مثال، از ساعات 6 بعد از ظهر تا 7 صبح، پرده بسته شوند.

 

CTA

صفحه اینستاگرام ماتیا

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *