وبلاگ

قالب سقف وافل

شاخص

خارج کردن قالب‌های وافل پس از اجرا

با توجه به اینکه تجهیزات ساختمانی مانند جک، قالب و … نیاز به پایش و رسیدگی دارند تا کارایی خود را از دست ندهند، قالب‌های وافل نیز از این قضیه مستثنا نیستند و می‌بایست در استفاده و نگهداری از آن‌ها، دقت لازم را داشته باشیم. در این مطلب قصد داریم که قسمت بعدی اجرای سقف های وافل یعنی خارج کردن قالب‌های وافل را به نمایش بگذاریم.

پس از اجرای سازه ی سقف و بتن ریزی، نوبت به خارج کردن قالب‌های وافل از سقف می رسد؛ این مرحله ممکن است به سختی انجام شود چرا که در صورت نامناسب بودن جنس یا فُرم قالب، احتمال دارد که قالب ها به سختی از بتن جدا شوند.منظور از نامناسب بودن فُرم قالب، گوشه‌های تیز و سطوحی است که ممکن است با بتن درگیری بیش از حد داشته باشد و خارج کردن قالب را با مشکل مواجه کند.

برای جلوگیری از این اتفاق، پیشنهاد می شود که قالب ها پیش از استفاده روغن کاری شده و پس از استفاده نیز بدون ضربه ی مخرب و تنش از بتن خارج شوند چرا که احتمال شکستن قالب ها وجود دارد.

تصویر زیر نمونه‌ای از قالب‌های سقف وافل تولیدی شرکت ماتیا را نشان می‌دهد که از نظر فرم و جنس، مشکلی را برای اجرا ایجاد نمی‌کنند.

سقف وافل ماتیا - قالب وافل بدون گوشه‌های تیز، جهت آسان تر خارج کردن قالب‌های وافل
قالب وافل ماتیا

مراقب شکستن قالب‌ها باشید

با توجه به اینکه قالب‌های وافل، در تماس مستقیم با بتن بوده و به نوعی در بتن فرو رفته‌اند، خارج کردن آن‌ها ممکن است مشکل ساز باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است از ابزار مخصوص این کار استفاده کنید و از طریق ایجاد اهرم و جابه جا کردن قالب، آن‌ها را از داخل بتن خارج نمایید.

ویدیو زیر، نحوه خارج کردن قالب‌ها و همچنین سطح زیر قالب ها را پس از خارج کردن، به نمایش گذاشته است.

 

نمای سقف پس از خارج کردن قالب‌ها

یکی از ویژگی‌های جذاب این نوع سقف‌ها، ظاهر بتن اکسپوز و طبیعی این سقف‌ها است که در ترکیب با چوب و گیاهان سبز، فضاهای مینیمال و جذابی را خلق می‌کند. علاوه بر طرح و رنگ سقف‌های وافل، فرم این سقف‌ها هم ویژگی‌های خاصی دارند؛ به عنوان مثال با ایجاد حفره داخل قالب‌ها، می‌توان نور طبیعی را وارد فضا کرد. تصویر زیر نمونه‌ای از پروژه‌های مجموعه ماتیا می باشد که در آن از تکنیک وارد کردن نور به داخل و ایجاد فضایی معنوی استفاده شده است.

سقف وافل ماتیا - ورود نور از طریق سقف وافل
ورود نور از طریق سقف وافل

ماتیا را در شبکه‌های اجتماعی نیز همراهی کنید.

CTA

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *