وبلاگ

قالب سقف وافل

استانداردهای سقف وافل

اجرای سازه و مباحث مرتبط با آن، یکی از مهم‌ترین مراحل در ساخت یک ساختمان به حساب می‌آید. محاسبات، کنترل کیفیت مصالح، اجرای صحیح، نظارت مداوم و … از جمله امور مرتبط به این حوزه از کارهای ساختمانی می‌باشد.
همانطور که در مقالات قبلی نیز بیان شد، طراحی و اجرای دقیق و اصولی سقف، به نسبت میزان تحمل بار و اهمیتی که در ساختمان دارد، مورد توجه خاص طراحان قرار دارد. ما با انواع سقف‌ها در ساختمان‌سازی مواجه هستیم؛ ازسقف‌های طاق ضربی تا سقف‌های پیش تنیده که هر یک دارای استانداردها و اصول اجرایی خاص خود هستند. در این مقاله، می‌خواهیم به معرفی دقیق‌تر مزایا، معایب و استانداردهای سقف وافل بپردازیم.

سقف وافل

سقف‌های شبکه‌ای (مشبک) یا صندوقچه‌ای عناوینی هستند که می‌توان به این سقف‌ها یعنی سقف‌های وافل اطلاق کرد. سقف‌های وافل دارای انواع یک طرفه و دو طرفه هستند که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. سقف‌های وافل دو طرفه از نظر ظاهر و روش‌های اجرایی، شباهتی به سقف‌های تیرچه بلوک و تیرچه یونولیت دارند؛ از این نظر که آرماتوربندی بین قالب‌های وافل، نقش تیرچه یا تیرهای فرعی را ایفا می‌کنند. تفاوت این سقف با سقف تیرچه یونولیت در این است که در سقف‌های وافل، قالب‌ها ماندگار نیستند و خارج می‌شوند اما در سقف‌های تیرچه یونولیت، قالب‌ها (یونولیت) داخل بتن باقی می‌ماند. در ادامه‌ی این مقاله با استانداردهای سقف وافل و ویژگی‌های این سقف، بیشتر آشنا خواهیم شد.

سقف‌های وافل یک طرفه و دو طرفه را بیشتر بشناسیم

تصویر زیر بیانگر تفاوت‌های سقف تیرچه یونولیت و وافل دوطرفه می‌باشد.

سقف وافل ماتیا - تیرچه یونولیت و سقف وافل دوطرفه

مزایای سقف وافل

دلیل پیدایش سقف‌های وافل را می‌توان رفع یکی از نیازهای ساختمان یعنی افزایش دهانه ستون‌ها و بزرگ‌‌تر شدن فضاها دانست که همین موضوع را می‌توان اولین مزیت این سقف‌ها دانست. به عنوان مثال در سقف‌های تیرچه‌ای به دلیل ثابت بودن طول تیرچه‌ها (6-8 متری) معمولا دهانه‌ در همین بازه‌ی 6 الی 8 متری طراحی می‌شوند که در طراحی سالن‌های بزرگ موجب قرارگرفتن ستون در وسط فضا می‌شود؛ رفع این مشکل و درواقع کاهش تعداد ستون‌ها یکی از مزایای سقف‌های وافل می‌باشد.
در ادامه به بررسی سایر مزایای این سقف‌ها می‌پردازیم:

1. افزایش بهره وری و سرعت اجرا

با توجه به اینکه امکان افزایش فاصله‌ی بین ستون‌ها وجود دارد، امکان جا به جا کردن ستون‌ها نیز تا حدی فرآهم می‌شود که ستون‌ها در نقاط غیرحساس از نظر معماری قرار بگیرند.
با حذف ستون‌ها، متراژ مفید ساختمان نیز افزایش می‌یابد.
با افزایش ارتفاع سقف، امکان از استفاده از فضاهای خالی ایجاد شده (در محل قالب‌ها) برای عبور لوله‌ها و … تاسیسات ساختمان فرآهم می‌شود.
با کم شدن تعداد ستون‌ها و طبعا کاهش تیرها، حجم آرماتور و قالب‌بندی و همچنین هزینه‌های جانبی کار کاهش می‌باید.
با توجه به حذف تیرچه و تیرهای بتنی، سرعت اجرای کار نیز بالاتر رفته و تکمیل پروژه سریع‌تر انجام می‌شود.

2. خلق نور و سایه

ویژگی‌های سقف‌های وافل نه تنها از نظر سازه‌ای و اجرایی، بلکه از نظر معماری نیز قابل بررسی است. فرم شبکه‌ای این سقف‌ها نمای جالبی را به سقف ساختمان می‌بخشد.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان بازی با حجم در این سقف‌ها فرآهم است به گونه‌ای که می‌توان با ایجاد حفره در هر یک از اضلاع قالب‌های وافل، نور و دید را در بین دو فضا منتقل کرد.
با ایجاد حفره در اضلاع عمودی قالب‌ها می‌توان فضای مناسبی را برای عبور لوله‌ها و کابل‌های تاسیساتی ایجاد کرد که علاوه بر رفع نیاز سقف کاذب و تجهیزاتی مانند سینی کابل، می‌تواند یادآور ساختمان‌های های-تِک باشد.
برای ورود نور به فضا، می‌توان با ایجاد حفره در کف قالب‌ها، نور و دید جالبی را وارد فضا نمود. تصویر زیر نمونه از ورود نور از طریق سقف‌های وافل را نشان می‌دهد.سقف وافل ماتیا - عبور نور از سقف وافل

معایب سقف وافل

در کنار ویژگی‌های مثبتی که سقف‌های وافل با خود به همراه دارند، محدودیت‌هایی نیز در این نوع سقف‌ها دیده می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:
1. با توجه به اینکه اجرای این سقف‌ها نیازمند قالب‌های خاصی به نام قالب وافل دارد لذا تنها در صورت وجود این قالب‌ها می‌توان این سیستم سقف را اجرا نمود.
2. برای افزایش دهانه‌ی ستون‌ها، نیاز است تا ارتفاع سقف نیز افزایش پیدا کند؛ با افزایش ارتفاع سقف، ارتفاع کلی ساختمان نیز افزایش پیدا کرده و ممکن است در تعداد طبقات تاثیر بگذارد و براساس ضوابط شهرداری در زمینه ارتفاع ساختمان‌ها در یک منطقه، موجب کم شدن تعداد طبقات شود.
3. این سقف‌ها به دلیل حساسیت قرارگیری صحیح قالب‌ها نیاز به دقت و مهارت بیشتری دارد لذا برای اجرای این نوع سقف نیاز به بکارگیری کارگران ماهر داریم.

اصول اجرایی سقف وافل

در اجرای سقف‌های وافل، علاوه مراحل اصلی که باید یکی پس از دیگری اجرا شود، نکاتی نیز وجود دارد که در صورت عدم رعایت آن‌ها ممکن است اجرای کار با مشکل مواجه شود. در این بخش از مقاله به بیان تعدادی از این نکات می‌پردازیم.
2

1. رعایت ایمنی در قراردادن جک‌ها

با توجه با اینکه ارتفع سقف‌های وافل نسب به سایر سقف بیشتر است، لذا گاها احتیاج است تا ارتفاع طبقه نیز افزایش یابد؛ در این صورت نیاز است که از جک‌های بلند استفاده شود. افزایش ارتفاع جک ممکن است موجب کم شدن تعادل جک‌ها شود لذا پیشنهاد می‌شود که یا جک‌ها به یکدیگر مهار شود و یا از داربست‌های مدولار در پروژه‌های مرتفع استفاده شود.

2. روغن ‌کاری قالب‌ها

قالب‌های وافل اگرچه همجنس بتن نیستند اما گاهی اوقات، پس از اجرای بتن ریزی، به بتن چسبیده و جدا نمی‌شوند. برای جلوگیری از این اتفاق و همچنین سهولت اجرای کار و افزایش عمر قالب، بهتر است قالب‌ها را پیش از استفاده روغن‌کاری کنید تا از چسبیدن به بتن جلوگیری شود.

3. استانداردهای سقف وافل

سقف‌های وافل نیز مانند سایر سیستم‌های سازه‌ای، دارای آیین نامه‌ها و ضوابط خاصی می‌باشند که طراحان و مهندسان مجری، طبق این آیین‌نامه‌ها، اقدام به اجرای این سقف‌ها می‌کنند.
یکی از مهم‌ترین مواردی که در استانداردهای سقف وافل و اجرای این سقف‌ها مطرح است، رعایت استانداردهای آرماتوربندی است که نقش مهمی در مناطق تحت برش دارد. اجرای آرماتورهای متعامد تحتانی و فوقانی در سازه‌ی سقف‌های وافل و همچنین آرماتورهای تقویتی، می‌بایست دقیق طبق نقشه انجام شود؛ همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود، در اطراف ستون‌ها که امکان برش پانچ وجود دارد، آرماتوربندی و بتن ریزی در ضخامت کل سقف انجام شده و از قالب‌ استفاده نشده است.

سقف وافل ماتیا - برش پانچ

امید است این مقاله مفید واقع شده باشد.

CTA

صفحه اینستاگرام ماتیا

درج کنیددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *